Historie společnosti

 

JANKA Radotín, a.s. navazuje na dlouholetou průmyslovou tradici a představuje tradičního výrobce řešení pro vzduchotechniku, průmyslové chlazení a klimatizace.

 

 

Díky vlastnímu vývoji a výzkumu, zázemí vzduchotechnické zkušebny a kompetencím v oblasti technologie a konstrukce, se trvale se zaměřujeme na nové trendy v oboru. Pracujeme na vývoj nových systémů pro měření a jejich integraci do konkrétní aplikace s cílem maximálního využití přenosů tepla i chladu. Vždy při vývoji a inovaci klimatizačních jednotek máme na mysli, aby všechny naše technologie byly šetrné k životnímu prostředí a plnily nejpřísnější hygienické a ekologické normy.

 

Společnost JANKA patří k nejstarším výrobcům vzduchotechnických a klimatizačních zařízení na světě. Její kořeny sahají až do roku 1872, kdy pan Jan Janka v Praze zahájil provoz původní klempířské dílny. Rozvíjející se firma se v roce 1907 přestěhovala do Prahy – Radotína. Po druhé světové válce přišlo znárodnění, podnik byl rozšířen a svými výrobky zásoboval celý tehdejší východoevropský blok.

Po roce 1989 došlo k řadě organizačních i majetkových změn. V roce 1998 se společnost JANKA Radotín stala součástí amerického nadnárodního holdingu Lennox. V roce 2009 ji převzala mezinárodní skupina LEEL Electricals Ltd. (dříve známá jako Lloyd Electric & Engineering Ltd.) se sídlem v Novém Dillí v Indii, která je významným výrobcem klimatizačních jednotek pro vlaky, vlakové soupravy a soupravy metra a tepelných výměníků v oblasti topení, ventilace, chlazení a klimatizace. S novým vlastníkem se tak výroba rozšířila také na klimatizační zařízení pro kolejová vozidla.

Novou etapu v dlouhé historii přinesl datum 23.8.2018, kdy se po 20-ti letech vrátila JANKA opět do českých rukou, když společnost převzala skupina MULTICRAFT GROUP SE a začala se psát nová kapitola této tradiční české firmy. Společnost získal investor, který sdružuje výrobní a strojírenské firmy působící v řadě průmyslových odvětví a přináší společnosti JANKA nové příležitosti, možnost podílet se na významných projektech a sdílet zkušenosti i zdroje.

Od 1.1.2019 převzala tradiční část výroby vzduchotechniky a průmyslového chlazení společnost JANKA Radotín, a.s. na základě smlouvy o prodeji části podniku.

O skupině MULTICRAFT GROUP SE

MULTICRAFT GROUP SE realizuje kompletní dodávky technologických celků a řešení pro oblast energetiky, chemického a petrochemického průmyslu, strojírenství a zpracování plastických hmot. Díky úspěšně realizovaným zadáním a rozsáhlým referencím představuje silného a spolehlivého partnera i pro nejnáročnější projekty. V roce 2018 dosáhla skupina ročního obratu přes 3 miliardy korun a zaměstnávala téměř 800 pracovníků (více na www.multicraftgroup.cz).